ما مادربزرگ های هفتادساله هستیم

من یک مادربزرگ هفتادساله هستم. در روزنامه دوشنبه دوم آبان جنایتی را که آن افغان ها انجام داده بودند، خواندم و به قدری ناراحت شدم و گریه کردم که مجبور شدم به دکتر مراجعه کنم. من مدام فکر می کنم که این پدر و مادر چه می کشند. من خواهشمندم در روزنامه درج کنید که این افغانی ها در مملکت ما چه می کنند؟ ما که خودمان این همه افراد بیکار داریم که بخواهیم آن ها را سر کار بگذاریم چرا این ها را از مملکت ما بیرون نمی کنید؟ این چندمین بار است که چنین جنایتی توسط افغانی ها اتفاق می افتد.

روزنامه شرق، پنجشنبه، پنج آبان 1390

  نوشته بالا در روزنامه ای منتشر شده است که بنا به سابقه اش آن را به عنوان روزنامه طرفدار اصلاحات و مدارا و مدنیت می شناسیم. این ها جملاتی که در تمام آن ها تاسف بارترین باورهای نژادپرستانه احساس می شود. اهالی روزنامه شرق مسلما جرئت نمی کنند با همین لحن درباره "جنایتی که آن ترک ها انجام داده بودند" یا "جنایتی که آن کردها انجام داده بودند" یا جنایتی که آن اصفهانی ها انجام داده بودند" بنویسند. حتی اگر یک مادر بزرگ هفتاد ساله یا صد ساله یا صد و هفتاد ساله به آن ها تلفن بزند. حتی اگر مادربزرگ از غصه جنایت دق کند.ـ

اما می دانیم کردها و ترک ها و اصفهانی ها و تهرانی ها و اهوازی ها و لرها هم جنایت  می کنند. روزنامه شرق می داند که برای نوشتن این مطلب کسی از او شکایت نمی کند . چون تا به حال نشنیده ایم که کارگران افغان در ایران از روزنامه ای شکایت کنند. چون کارگری که زندگی اش همیشه در نا امنی می گذرد، که پلیس ایران از روی ساختمان به پایین پرتابش می کند، که فرزندش حق درس خواندن ندارد، که بیمه ندارد که در کشوری که این همه جان می کند حق وجود داشتن ندارد، نمی تواند از روزنامه های شرق شکایت کند. افغان ها نمی توانند مثل ترک ها در اعتراض به چاپ کارتون سوسک ترک زبان در روزنامه رسمی دولت، کشور را بیاشوبند. دادگاه مطبوعات روزنامه شرق را به خاطر مطلب نژادپرستانه درباره افغان ها توقیف نمی کند. روزنامه شرق شجاع است، اعتماد به نفس دارد، تلفن مادربزرگ های هفتادساله را چاپ میکند.ـ

بسیاری از ما فردایمان را در آن سوی مرزها می جوییم، در کانادا، در استرالیا، در اروپا. و  انتظار داریم که  وقتی به آن جا می رسیم به ما گرین کارت و سیتیزنشیپ و اینشورنس و حقوق بی کاری بدهند. از محافظه کارانشان بیزاریم که مخالف مهاجرت ما هستند. انتظار داریم که بدانند ما چه تحفه هایی هستیم و اگر در مملکت خودمان از بخت بد دچار حکومت دیکتاتوری نمی شدیم هرگز به کشور آن ها افتخار نمی دادیم که بر آن قدم بگذاریم .ـ

ما در ساختمانی که آجرهایش را کارگران افغان بالا برده اند می نشینیم و روزنامه شرق می خوانیم و افتخار می کنیم مردم بافرهنگی هستیم. تمدن دنیا به ما مدیون است به منشور کورش ما مدیون است. کارگرهای افغان را از کشورمان بیرون می اندازیم. به عرب های سوسمارخور بیابان گرد یاد می دهیم بگویند خلیج پارس. ما نواده های داریوش بزرگ هستیم....ـ

...

ما مادربزرگ های هفتادساله هستیم.ـ

/ 13 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رهگذر

خواسته آن مادر بزرگ نژادپرستانه نیست. ممکن است دور از دوستی با افغانیها باشد و با آن موافق نباشیم ولی نژادپرستانه نیست و یک خواسته طبیعی است که اگر جوانان خودمان بیکارند، چرا مهاجران غیرقانونی افغانی در مملکت ما مشغول باشند. نژادپرستانه این است که مثلا بگوئیم نژاد آریائی برتر از مثلا ترکها یا عربها یه غیره است یا مثلا نگذاریم زبان مادریشان در مدارسشان تدریس شود یا نگذاریم توسعه فرهنگی اقتصادی اجتماعی پیدا کنند . ولی اینکه کسی بخواهد مهجران غیرقانونی افغان اخراج شوند، نژادپرستانه نیست.

sima

والا منم موندم ماها که هممون بالاخره یه کس و کاری تو غربت داریم که از سر ناچاری اونجان چرا اینقدر جبهه می گیریم نسبت به کسایی که تو مملکت ما غریبن و از سر ناچاری اینجان.

دمادم

ما ایرانی ها یا بهتر بگوییم پارس های فرزندان کوروش نسبت به قومیت های هموطن خود دچار تفاخریم چه برسد به خارجی های از بخت برگشته ای که قضای روزگار به اینجا آورده شان آن هم در این بی سر و سامانی اقتصادی. اما این حرفها ناشی از بی سر و سامانی اقتصادی نیست ، ناشی از همان نگاه عمیق نژادپرستانه است، چه بیکار داشته باشیم در مملکتمان و چه نداشته باشیم. امکروز همین بحث را با نوجوان 16 ساله ای داشتم که معتقد بود افغان ها مملکت را خراب کرده اند . همه مادربزرگ های 10تا70 ساله ایم.

حسام

جناب رهگذر عزیز که گفته اید خواسته مادربزرگ نژادپرستانه نیست. شمایی که فکر میکنی یک خواسته طبیعی است که اگر جوانان خودمان بیکارند، چرا مهاجران غیرقانونی افغانی در مملکت ما مشغول باشند؟!! با خودت یک لحظه فکر کن هیچکدام از جوانان مملکت ما اگر از بیکاری بمیرند هم حاضر نیستند کاری که کارگر افغانی انجام میدهد، انجام دهند. وضع کار در مملکت افتضاح است، قبول دارم ولی باور کن هیچکدارم از این کارگرهای افغانی جای جوان برومند بیکار را تنگ نکرده است!!!

نامي شاكري

به آن دوستي كه در دفاع از روزنامه ي شرق نوشته اند ! واقعا ، هدف اين "متن"، روزنامه ي شرق نيست . هدفش آن مادربزرگ دردمند هم نيست . هدفش همه ي ما ايراني ها هستيم . از روشنفكر و عوام ! نگاهي به ايميل ها و موبايل هايتان بيندازيد. مدت هاست كه جوك هاي " .. يه تركه " تبديل شده است به " يه لره .." چرا ؟ فاجعه اي كه رخ داده كم اهميت تر از جنايت هم ميهنان مومن و مكتبي ما در اصفهان و كرمان نبوده و نيست ! حوصله كنيم . جنايت چند تبعة افعانستان را به حساب "افغاني" ها ننويسيم . با همسايه هاي افغاني مان ، محترم تر باشيم .

رهگذر

جناب حسام، سه نکته اول اینکه، ما جوانان زیادی داریم که حاضرند کارهای افغانیها را بکنند ولی چون کارفرما کار را می دهد به کارگر غیرقانونی، چون بی پناه است و قانون این کشور از آن حمایت نمی کند. نباید هم بکند. قانون باید از کارگر مهاجر قانونی حمایت کند نه مهاجر غیرقانونی. دوم، اینکه فرض کنیم کارگر ایرانی حاضر به انجام کار کارگران غیرقانونی افغانی نیست. در این صورت اعتراض آن مادربزرگ می شود اعتراض نابجا. ولی این نمی شود نژادپرستی. سوم اینکه، کارگرا غیرقانونی، اینجا بودنشان هم برای ما مضر است از چند زیاد و ضررش خیلی بیشتر از آن است که اول به نظر می رسد و هم برای خودشان و کشورشان مضر است. بروند کشور خودشان را آباد کنند نه کشوری دیگر را که در آن قانونی نیستند و پناهی ندارند.

any body

We are racist. That old lady is racist. It is shame but you are very true.

س

هیچ جای دنیا نه در کانادا نه در استرالیا و نه در اروپا نه تنها به مهاجر غیر قانونی کار نمیدن و هیچ حق و حقوقی براشون قائل نیستن، به محض اطلاع از وجود همچین فردی بازداشت و دیپورتش می کنن. مردم هم مخالفن و کسی متهمشون نمیکنه به نژاد پرستی . اینکه تازه واضحه و کسی سرش چونه نمیزنه، حتی وقتی بحث پناهندگان و حمایت های بشردوستانه پیش میاد خیلی ها شون راضی نیست که مالیاتی که میدن خرج پناهجوها بشه. میلیون ها افغانی سالهاست ایران هستن و وجودشون هزینه داشته هر کس حرفی بزنه متهم میشه به نژادپرستی.

من و من

بعد از خوندن پاراگراف اول کلی حرف داشتم که همه ی چیزی که می خواستم بگم ...که فریاد بزنم...به زیبایی بیان شده بود در نوشته ی شما...مرسی که حرف حساب دیگه ای باقی نذاشتی...