وسترن اما پست مدرن، ر‌مان«هیولای هاوکلاین» نوشته ریچارد براتیگان

گَریر و کامرون هفت­تیر­کش­های حرفه­ای هستند که با نرخ 250 دلار آدم می­کشند. دختری سرخپوست به نام مَجیک چایلد با پیشنهاد اغواگرانه 5000 دلار آن ها را اجیر می­کند و با خود به دنیای غریب هاوکْلاین­ها می­برد تا نامانوس­ترین ماموریت خود را انجام دهند. گریر و کامرون درمی­یابند که اینجا دیگر از تفنگ کالیبر چهل کراگ و حتی مسلسل فیلیپینی­کش آن­ها هم کاری ساخته نیست.

داستان در فضای وسترن شروع می شود ولی در ادامه به جایی می رسد که رویدادهایش تنها در جهان داستانی براتیگان معنا پیدا می کند. مانند همه داستان­های براتیگان، تخیل بازیگوشانه و طنز خاص این نویسنده، داستان را جذاب کرده است.

ترجمه داستان هم کاملا قابل قبول است. هرچند یک دو قسمت داستان به خاطر سانسور حکومتی حذف یا تحریف شده است، حدس زدن آن­ها برای خواننده تیزبین چندان دشوار نیست؛ چرا که مدت­هاست خواننده متون فارسیْ مهارتِ خواندن سفیدی­های متن را در حد کمال به دست آورده است!

 مدتی است که خوانندگان ایرانی شیفته نویسندگان پست­مدرن شده­اند.  ایتالو کالوینو، کورت ونه گات، مارگارت اتوود، دونالد بارتلمی و ریچارد براتیگان از این نویسندگان هستند. اگر پیش از این آثار براتیگان را به خصوص «صید قزل­آلا در آمریکا» یا «در قند هندوانه» را خوانده و پسندیده­اید، مطمئن باشید که «هیولای هاوکلاین» هم از کتاب های دلخواه شما خواهد بود. اما اگر چیزی از این نویسنده  نخوانده­اید می­توانید با همین کتاب شروع کنید، البته  وقتی قرار است سر و کارتان به یک هیولا بیفتد بهتر است کمی هم احتیاط کنید.

نام کتاب: هیولای هاوکلاین

عنوان اصلی: The Hawkline Monster: A Gothic Western

نویسنده: ریچارد براتیگان

مترجم: حسین نوش­آذر

ناشر: مروارید

تاریخ انتشار: زمستان 1390

نوبت چاپ: اول

تعدا صفحات: 131

بها: 3000 تومان

/ 3 نظر / 40 بازدید
مهشاد

به درد کسی مثل من هم می خوره؟

امیر

سلام اگه کتابهایی در زمینه تاریخ معاصر هم معرفی کنید ممنون میشوم .موفق باشید.

امیر

سلام دوست خوبم.چرا فیلتر شدی؟ عجب زمونه تلخی شده.