وبلاگ‎های آینه

وبلاگ های تعدادی از دوستانم مثل باغچه، تا رفع حجاب اجباری، تلخ مثل عسل، حرف‎های عادی و ساز مخالف وبلاگ هایی هستند که به گواهی محتوایشان مسائل سیاسی و اجتماعی برای نویسندگانشان اهمیت دارد. هدف نویسندگان آن ها تنها قلمفرسایی (کیبردفرسایی) یا آزمایش ذوق ادبی و نوشتاری نیست بلکه امیدوارند با نوشتنشان تغییری را بیافرینند؛ تغییری در مخاطبشان و در دنیای پیرامونشان. روشن است که هرچه تعداد مخاطبانشان بیشتر باشد امید به تاثیرگذاری هم بیشتر می شود.

این وبلاگ ها در خصوصیت دیگری هم مشترکند؛ هیچکدام به طور عادی از ایران قابل دسترسی نیستند. این که پدیدآورندگان وبلاگ از ابتدا وبلاگشان را بر روی سرویس دهنده خارجی ایجاد کرده اند کار اشتباهی نیست ولی با این کار عملا بخش بزرگی از مخاطبانشان را از دست داده اند. عبور از فیلترینگ خیلی اوقات در ایران دست و پا گیر است. دولت گاه به گاه راه استفاده از وی.پی.ان را می بندد و همیشه کامپیوتر مورد استفاده افراد کامپیوتر های شخصی خودشان نیست که مجهز به نرم افزارهای عبور از فیلتر باشد. از طرف دیگر بسیاری از افراد استفاده از این نرم افزارها را بلد نیستند یا به دلایلی به آن ها دسترسی ندارند در حالی که شاید نسبت به مخاطبان دیگر آمادگی تاثیر پذیری بیشتری از محتوای این وبلاگ ها را داشته باشند.

راه حل آسان و عملی این مشکل ایجاد وبلاگ های آینه است. وبلاگ هایی که روی سرویس دهنده های داخلی ایجاد شوند و همان محتوای وبلاگ های اصلی روی آن ها کپی و پیست شود. وقتی مطلبی نوشته شد کپی کردنش روی یک وبلاگ دیگر برای نویسنده اش زمانی نمی برد ولی می توان امیدوار بود که به تعدادخوانندگانش به میزان معنی داری افزوده شود.

---

پ.ن.: پیشنهادم خیلی زود نتیجه داد. وبلاگ باغچه (آینه) متولد شد.

/ 3 نظر / 81 بازدید
امیرحسین

اول اینکه ممنون از لطفت...گر درست فهمیده باشم مهبد منظورت اینه که یک نسخهء تکرار شونده از وبلاگ رو روی بلاگفا یا پرشین بلاگ داشته باشیم؟

علی احمدلو

سلام مهبد جان, اینم وبلاگ آیینه من که دوباره فعالش کردم http://samghavor.blogsky.com/1392/04/28/post-9/%DA%98%D9%86-%D8%AC%D9%88%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C

امیر

امیدوارم بخارای شریف از دست بدخواهان در امان بماند.....