دانش نامه

مدت ها بود که جای مجله ای علمی-عمومی با کیفیتی خوب در فضای مطبوعاتی ایران خالی بود. در سال های نه چندان نزدیک مجلات دانشمند و اطلاعات علمی با کیفیتی چشمگیر منتشر می شدند اما هر دو مجله (به خصوص دانشمند) افول کردند. مجله دانستنی ها که اکنون هم در تیراژ بالا منتشر می شود  بیش از حد تفننی است و عملا مجله سرگرمی محسوب می شود تا علمی-عمومی، به خصوص این که بسیار پیش می آیدکه اعتبار مطالب چاپ شده در آن مورد تردید باشد.
مجله «دانش نامه» را به تازگی روی دکه ها دیده ام. مجله ای است که با قطع و ظاهرش یادآور مجله مهرنامه است با این تفاوت که محتوای آن علمی-عمومی است. از نظر محتوا و سطح مطالب قابل توجه بود و به نظرم بهترین مجله علمی عمومی فارسی است که در حال حاضر وجود دارد.
این مجله که به سردبیری کاوه فیض الهی منتشر می شود، فصل نامه است و شماره تابستان 92 اولین شماره آن است. تعداد صفحاتش  192 و قیمتش 8000 تومان است.
مطالب اکثرا ترجمه شده هستند که برای یک مجله علمی-عمومی فارسی زبان طبیعی است. ویراستاری مجله در صفحات محدودی که خواندم مشکلاتی داشت که می توان امیدوار بود بهبود پیدا کند.
 عناوین برخی از مقالاتش از این قرار است: فرانسوا ژاکوب، ژنتیک دان عصر آزادی؛ گشودن جسورانه پنجره ای نو به مریخ؛ اگر 2013 رکورد گرما را بشکند؛ تک همسری و تکامل؛ شطرنج با ایدز؛ یخ در سیاره آفتاب سوخته؛ علم آهسته؛ راه شیری جدید؛ انقلاب شیر؛ دانشنامه انسان؛ طرز تهیه قلب؛ پرینت بافت زنده؛ ماهیچه انسان روییده بر داربست انسانی؛ رویاندن قطعات یدکی در بدن؛ ترک در جدول تناوبی؛ محاسبات کوانتمی با یون ها؛ دورگه های انسانی؛ غده های تاریخ ساز (درباره سیب زمینی)؛ نبرد بی سرنشین ها؛ مرز علم و هپروتیات؛ ملکه کربن؛ ده زن دانشمند که باید بشناسید؛ نقشه علم تهیه شد؛ ماهی رادیواکتیو؛ دایناسور مینیاتور؛ نبض آهسته حیات؛ آیا ما در میانه انقراض دسته جمعی هستیم؟؛ به عصر انسان خوش آمدید؛ آینه مایا؛ آناتومی سرعت؛ اژدر بوآ؛ راشل کارسون و میراث بهار خاموش

/ 1 نظر / 54 بازدید
امیرسیفی

با سلام این مجله هم از سری نشریاتی است که گروه محمد قوچانی منشر می کنند, به این ترتیب این گروه کلیه مباحث علوم انسانی رو پوشش خواهند داد. مطمئنا نشریه مفید و پویایی خواهد بود. از اطلاع رسانی شما متشکرم.